Tagi

Próbowano mnie przekonać, że schody szersze niż 110 cm to coś nienormalnego.
– Tak nieśmiało spytam , czy robi pan schody drewniane dłuższe niż 110 cm? –  głos klienta zdradzał brak wiary w pozytywną odpowiedź. Tym bardziej chętnie odpowiedziałem, że nie ma problemu, że robię każdy wymiar. Niemalże zobaczyłem jak twarz człowieka po drugiej stronie połączenia ozdobił nagle spontaniczny uśmiech. – Ale czy na pewno? Czy dobrze pan zrozumiał, że stopnie mają być dłuższe, to znaczy szersze niż metr i 10 cm? Rozumie pan? – Klient nie dowierzał jeszcze, ale jego głos już nie brzmiał matowo i beznamiętnie, już był jaśniejszy, już powiało radością z osiągnięcia celu. – Potwierdzam z pełną odpowiedzialnością zrozumienia: tak robimy dłuższe, znaczy szersze niż metr i 10 cm.
Początkowo dziwiłem się takim reakcjom ze strony Klientów, ale z czasem kiedy sytuacje podobne się powtarzały, zdołałem przywyknąć. Zorientowałem się, że u innych producentów hasło „schody na każdy wymiar” ma swoje ograniczenie – maksymalną długość liczącą 110 cm. Tak jest wygodniej, bo standardowo, bo nie trzeba specjalnie dla konkretnego, pojedynczego zamówienia robić coś inaczej. My uważamy takie praktyki za pójście na łatwiznę. Poza tym, co ma zrobić człowiek, który potrzebuje szerszych schodów w swoim wymarzonym domku?
– Drogi panie, tak się cieszę, obdzwoniłem już pół Polski i wszędzie próbowano mnie przekonać, że to ja mam dziwne życzenie, bo schody szersze niż 110 cm to coś nienormalnego. Jest pan pierwszym, który nie dość, że rozumie, to jeszcze chętnie wykona – zwierzył się jeden z takich ponadwymiarowych Klientów. Drewniane schody to specjalność naszego zakładu, a stopnie dłuższe niż 110 cm to zamówienie jak każde inne. Choć zdarzają się takie nieczęsto, to nie ma u nas z ich realizacją problemu. U nas się da
Jak tak teraz pomyślę, ile ciekawych zamówień stracilibyśmy gdyby odmawiać Klientom z nietypowymi zamówieniami, to dodatkowo cieszę się, że należymy do tych nielicznych producentów schodów drewnianych, blatów kuchennych czy blatów łazienkowych, gdzie hasło „na każdy wymiar” nie ma sztucznego ograniczenia.
Przykładowo, niedawno napisał Klient z małej miejscowości Krogtäppan koło Sztokholmu z zamówieniem schodów, gdzie prawie każdy stopień miał inny wymiar (112×25, 114×26, 115×26,2 cm itd.). Schody te wykonaliśmy i służą teraz szwedzkiemu Klientowi. Życzenie tego Klienta nie było jego fanaberią, schody trafiły bowiem do projektu zaadoptowania starej, wiejskiej stodoły na potrzeby mieszkalne i przestrzeń stodoły wymuszała nietypowe rozwiązania.