Tagi

, , , , ,

Na podstawie dotychczasowych wpisów na naszym blogu czytelnik mógł sobie wyrobić opinię, że nasza działalność to wyłącznie schody, blaty i parapety. Otóż nie. Rzeczywiście najczęstsze nasze realizacje to drewniane schody, blaty kuchenne i blaty łazienkowe, wynika to ze specyfiki popytu. Zdarzają się jednak i na całe szczęście, zamówienia specjalne, niezwykłe, ponadwymiarowe i zaskakujące. O nich słów kilka w niniejszym wpisie zamierzam popełnić.

Mówimy na nie „realizacje kreatywne” i są to przeważnie owoce fantazji zamawiającego, który na przykład chce mieć łóżko z kilkusetletnich bali pochodzących z wyjątkowego domu, zamiast zwyczajnie kupić mebel w sklepie, albo wymarzył sobie dach domu z fikuśnym wolim okiem niczym z filmu fantasy.
W tym miejscu należy się kilka słów wyjaśnienia, żeby nie było wątpliwości jaki jest nasz stosunek do takich prac. Mianowicie, uwielbiamy takie fantazje i takie zlecenia, kochamy ludzi, którzy chcą czegoś wyjątkowego, większego, nietuzinkowego i co ważne, chętnie za takie rzeczy płacą swoje zarobione ciężej lub lżej pieniądze. Wzmianka o stronie finansowej takich kreatywnych pomysłów nie jest bez powodu. Tak się jakoś składa, że każde ze realizowanych przez nas nietypowych zamówień wiązało się z kosztami ponadstandardowymi. No cóż, to nie są tanie rzeczy, ale chyba właśnie o to w tym chodzi.

stół drewniany z jednego kawłkaZacznę od zamówień mniej zadziwiających, ktoś mógłby powiedzieć, że normalnych, klasycznych, ale jednak bardzo rzadkich. Nie często zdarza nam się bowiem zamówienie stołu drewnianego z jednego kawałka drewna. Taki stół świetnie wygląda w dużym salonie z kominkiem, urządzonym w stylu myśliwskim, ale stół taki jest piekielnie ciężki. Przestawianie go z miejsca na miejsce w zasadzie nie jest możliwe bez udziału mniej niż czterech par silnych ramion. Po co przestawiać? To prawda, nie trzeba, ale jakoś trzeba taki stół przetransportować  i do pomieszczenia wstawić. Na szczęście mamy w tym doświadczenie, i dajemy radę.

łoże drewnianeKolejna realizacja, którą zamierzam tu przytoczyć nie jest już taka zwykła, chociaż dotyczy zwykłego mebla – łóżka. Co niezwykłego może być w łóżku? A no chociażby materiał, z którego ma być wykonane. Ten Klient zgłosił się do nas, zachęcony rekomendacjami naszych prac, prosto z Anglii. Anglik z krwi i kości nie chciał słyszeć o proponowanym przez nas drewnie. Miał swoje i to nie byle jakie. Drewnem tym okazały się kilkusetletnie bale tworzące kiedyś ścianę angielskiego domu. Z domem tym wiązała się jakaś wyjątkowa historia, nadająca tym kawałkom dębowego drewna szczególnej wartości.
Klient nie zdradził szczegółów tej wyjątkowości, ale w naszej wyobraźni rodziły się na ten temat różne fantazje. Może są to belki z domu słynnej, historycznej postaci, takich w Anglii przecież nie brakuje, może z tym domem wiąże się jakaś mroczna, albo namiętna historia, a może to był stary, rodzinny dom klienta i zwykły sentyment podpowiedział wykorzystanie belek jako materiał na małżeńskie łoże.

Trzecim i ostatnim, a także najświeższym przykładem kreatywnej realizacji jest wole oko. To rodzaj otworu okiennego umiejscowionego w poszyciu dachowym. Rozwiązanie to jest bardzo modne, nawiązuje do dawnej architektury dworskiej, jest bardzo efektowne, ale wymaga specjalnej konstrukcji dachu. Projekt, który dostarczył nam Klient przedstawiał wyjątkowo okazałe wole oko, jego wygląd przywoływał na myśl pałac Elfów, albo innych stworzeń rodem z filmu fantasy. Sama drewniana konstrukcja, kiedy powstawała w naszym zakładzie nikomu nie kojarzyła się z niczym innym, jak tylko ze szkieletem dinozaura. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z naszych kreatywnych realizacji , w tym fotek ze wspomnianym angielskim łożem i szkieletem prehistorycznego gada włącznie.

stolarka-budowlana.com