Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

Prawie 10 metrów obwodu czyli ponad 3 metry średnicy ma największy w Polsce dąb zwany Bartkem. Powstrzymałem się od wyobrażania sobie, jakie piękne dębowe blaty mogłyby z niego powstać. Nie warto myśleć tak o narodowym symbolu, który licząc sobie wiele setek lat nie jest już zupełnie zdrowy i w sporej części wypełnia go specjalny beton i próchno.
Słynny Dąb Bartek nie stoi gdzieś głęboko w puszczy, jak sobie to do niedawna wyobrażałem, nie trzeba iść kilometrami, by zobaczyć ten imponujący pomnik przyrody. Bartek rośnie niemalże przy drodze. Zaskoczył mnie ten fakt, ale nie będę ukrywać, że także ucieszył. Na ten dzień miałem już dość spacerowania, zdobyliśmy wcześniej Łysą Górę czyli Św. Krzyż, ruiny zamku w Chęcinach i jeszcze kila innych miejsc, a wszędzie tam pod górkę. Na koniec dnia mieliśmy właśnie zaplanowane obejrzenie dęba olbrzyma.
Swoją drogą polecam Państwu Łysą Górę, czy też Św. Krzyż vel Łysicę, jako miejsce wielu atrakcji – bo jest tam imponujący Klasztor, a w nim krypta z mumiami, jest muzeum przyrody i wieża telewizyjna. Są także na tej Łysej Górze piękne widoki, a na dodatek łączy się z tym miejscem niezwykle pouczająca historia i tajemnicza moc.
Wieża telewizyjna, która góruje nam otoczeniem, powstała we wczesnym PRL-u i miała przyćmić wymowę stojącego na górze katolickiego sanktuarium z relikwiami krzyża. Co jednak ciekawe, sanktuarium powstało we wczesnym średniowieczu, by przyćmić wymowę istniejącego wtedy na Łysej Górze miejsca pogańskiego kultu. Jak podają informacje wierzono, że na górze znajduje się szczególne skupienie kosmicznej, starożytnej mocy, którą przedchrześcijańskie ludu sławiły.
Osobiście mocy szczególnej nie poczułem, no może dreszcze grozy drobne, kiedy spojrzałem w twarz zasuszonego Jaremy Wiśniowieckiego i innych zmumifikowanych jegomości, udostępnionych zwiedzającym w krypcie klasztornej. Co do Dęba Bartka, cóż nie jest on już widokiem imponującym, te wszystkie podpórki, podwiązki, betonowe wypełnienia, osłabiły majestat tegoż pięknego pewnie jeszcze 100 lat temu drzewa. Niech sobie rośnie, desek z niego nie będzie, są lepsze drzewa na kuchenne blaty. Drewno dębowe znakomitej jakości jest na szczęście dostępne w naszej firmie stolarka-budowlana, a sędziwy Bartek niech zasłużenie trwa ile tylko możliwe na swej zasłużonej, dębowej emeryturze.
stolarka-budowlana.com