Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

Spieki kwarcowe, beton, szkło, aluminium, stal, płyty wiórowe, płyty akrylowe, foliowane płyty MDF – z tych materiałów robi się meble, mają one kilka zalet, ale mają też jedną zasadniczą i niedająca się usunąć wadę – nie są litym drewnem.
Przyznam się, że staram się być na bieżąco w kwestiach mebli kuchennych, łazienkowych, schodów i parapetów. Głównie interesuję się swoją wąską specjalizacją, czyli tym co pięknego, nowego zrobił ktoś, gdzieś z drewna. Nie pozostaję oczywiście ignorantem jeśli chodzi o alternatywne materiały do produkcji mebli – nie jestem zacofanym drewnolubem, który nie zdaje sobie sprawy, że są nowe technologie, laminaty, spieki, specjalne odmiany betonu, że robi się fronty do kuchni ze stali, z aluminium, z kwarcu i oklejanych płyt różnego rodzaju. Wszystko to wiem i przyjmuję do wiadomości, że niektóre z tych materiałów są bardzo lekkie, inne są niezwykle wytrzymałe na zarysowania, inne na działanie skrajnych zakresów temperatury lub chemikalia. Wiem to i nie boję się o drewno, o jego przyszłość i popularność. Moje zaufanie, stałość uczuć względem drewna w branży meblarskiej wynika chociażby stąd, że kiedy czytam opis jakiegoś nowego super-materiału na meble, w tym opisie znajduje się jako ważna zaleta, że materiał ów może swym wyglądam imitować prawdziwe drewno.
No właśnie, zaletą tych wszystkich materiałów jest także to, że imitują w czymś drewno. Bardzo mnie to zawsze bawi i buduje, bo materiał, z którego wytwarza moja firma (Stolarka-budowlana) imitować niczego nie musi, jest ideałem do którego dążą inżynierowie wymyślając nowe materiały. Przypomina mi się w takich okolicznościach pewien dowcip z kręgów motocyklowych: W czym są gorsze japońskie motocykle od Harleya? Są przecież tańsze, nierzadko szybsze, ekonomiczne, niezawodne i wyglądają podobnie. Dlaczego więc yamahy, hondy, suzuki czy kawasaki są gorsze? Odpowiedź jest prosta: bo nie są Harleyem – Davidsonem.
Wychodzi więc na to, że wybór drewna na meble, to trochę tak, jak wybór Harleya – prawie każdy miłośnik motocykli wybierze Harleya spośród szerokiej oferty z japońskimi cudami techniki, pod warunkiem, że będzie go na tego Harleya stać. Podobnie jest z drewnem – nikt przecież nie weźmie mebli z płyty oklejanej folią udającą drewno, jeśli będzie go stać na prawdziwe blaty drewniane, drewniane schody, parapety z drewna.