Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

Drewno, drewno i jeszcze trochę drewna? Nie koniecznie, bo nie wolno przesadzić z niczym, minęła moda na boazerie, już nikt nie chce mieszkać w drewnianej skrzyni, nastaje teraz era cegły i to mnie, stolarza wcale nie martwi.
Cegła wraca do łask u dekoratorów wnętrz z impetem i niemalże jak piwo rzemieślnicze staje się hitem sezonu. Cegła nie tylko na kominek, ma się rozumieć, całe ściany z cegły, kuchnie z cegły, łazienki, wyspy kuchenne i co tam jeszcze tylko chcemy. Cegła jest praktyczna, trwała, ciepła i elegancka, przy tym jest oryginalna i świadczy o dobrym guście. To co mnie cieszy jednak najbardziej w tej modzie na cegłę we wnętrzach to fakt, że do cegły najlepiej pasują drewniane dodatki. Sama cegła to zimny mur zamek krzyżacki, piwnica i loch, ale jak dodamy piękne drewniane blaty, drewniane parapety, drewniane drzwiczki szafek i kredensów, podłogi drewniane, to wtedy nasze wnętrze z cegła staje się klasykiem i chce się tam mieszkać.
Oczywiście naturalnym rozwiązaniem jest odkrycie ceglanego muru tam, gdzie on jest materiałem, z którego mur ów zbudowano, to już niemalże obowiązek, w starych kamienicach domach murowanych, loftach, tu nie ma dyskusji, odkrywamy cegłę i prezentujemy ja z litym drewnem, najpiękniej do cegły pasuje drewno dębowe, ale wszelkie wariacje mogą mieć sens i oczywiście warto eksperymentować , z jaśniejszymi, jak ktoś lubi itp.
Co jednak, jeśli nasz dom nie jest zbudowany z cegły, jest nowy, albo jest mieszkaniem z płyty betonowej, czy wtedy musimy rezygnować z ceglastego wnętrza? Nie, bo są przecież ceglane okładziny ścienne, można kupić je w dowolnym odcieniu, grubości i rozmiarze, i na przykład z niewyszlifowaną fugą, która doda im charakteru. Są też do kupienia płytki, to bardzo praktyczne rozwiązanie i takie płytki i ta okleina, one także najlepiej komponują się z drewnianymi elementami. Co więcej, cegła plus drewno to znakomity pomysł do łazienek, bo cegła cechuje się znakomita odpornością na wilgoć i zmianę temperatury.
Okleinę można dobrać taką, jaka nam się cegła wymarzyła, nowa, starą-patynowana, o dowolnym odcieniu. Co jednak, jeśli jesteśmy szczęśliwymi mieszkańcami domu z prawdziwej cegły? Czy da się zmienić jej odcień, albo fakturę? Cegłę można, a nawet należy lakierować, są lakiery do tego, które nie pozostawiają połysku. Można też malować powierzchnię ściany ceglanej mineralną farbą elewacyjną.
stolarka-budowlana.com